3 WARTE UWAGI TESTY OSOBOWOŚCI!

Czy warto rozwiązywać testy osobowości?

Witaj! Pewnie nie raz zdarzyło Ci się rozwiązać taki test. A jeżeli nie to wszystko przed Tobą. Po co rozwiązywać taki test i czy to w ogóle może przynieść jakieś pozytywne rezultaty? 

Ja rozwiązałem wiele testów, od takich w których było tylko kilka pytań, do takich gdzie ilość pytań oscylowała w granicach 50-100. Co zyskałem dzięki temu? Już Ci mówię.

1. Po pierwsze – jeżeli trafisz na kompetentny test, możesz lepiej poznać samego siebie. 

2. Możesz test wysłać bliskiej Ci osobie, i dzięki temu lepiej ją poznać.

3. Jest to po prostu również fajna zabawa – i tak w głównej mierze można to traktować. Pamiętajcie że to nadal tylko testy osobowości, nie da się kogoś tak konkretnie zaszufladkować. Ilu ludzi – tyle osobowości 🙂

Przejdźmy do konkretów! Pierwszy test!

Test 16 Personalities

rozwój

Test ten to pierwszy test w którym dosłownie się zakochałem – nie wiem ile w tym zasługi autosugestii, a ile faktycznego rozpoznania mojej osobowości, ale na prawdę wiele rzeczy, jest trafnych. Chociaż test rozwiązywałem dość dawno, więc coś mogłoby się zmienić. Jako że ja się zmieniam, to moja osobowość także ciągle się kształtuję. Poniżej moja ocena trafności i krótki opis mojej osobowości. Tak abyście mogli mnie lepiej poznać 🙂

Opis:  Typ osobowości Dyskutanta to prawdziwy adwokat diabła, dla którego sens życia stanowi rozrywanie na strzępy argumentów i przekonań w jak najbardziej spektakularny sposób. W przeciwieństwie do osób o bardziej ukierunkowanych osobowościach Dyskutanci nie robią tego, aby osiągnąć jakiś głębszy lub strategiczny cel, lecz dlatego, że sprawia im to przyjemność. Mentalne sparingi nikogo bardziej nie cieszą niż Dyskutantów, ponieważ dają im szansę na wykazanie się przychodzącym im bez trudu szybkim dowcipem, rozległą wiedzą i zdolnością do łączenia najodleglejszych idei, aby udowodnić swoje argumenty.

Ocena trafności: 80%

PS: Nie martwcie się, nie jestem taki straszny jak tutaj jest napisane, złagodniałem. Haha. 

Drugi test!

Enneagram.

rozwój

Słowem wstępu – wprost ze strony głównej testu. 

Słowo Enneagram pochodzi od połączenia dwóch greckich słów „ennea” oznaczającego „dziewięć” oraz „gram” oznaczającego „znak”. Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi.

Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on niezmienny podczas naszego całego życia.

Ponieważ symbol Enneagramu jest przedstawiony za pomocą okręgu, każdy z typów posiada dwa sąsiednie typy, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. Te dwa typy są określane skrzydłami (ang. wing) i są używane pomocniczo przy określaniu typu danej osoby. Dla przykładu, ktoś z typem 7 może mieć silny wpływ jednego ze swoich sąsiadów czyli typu 8, wtedy określa się, że taka osoba posiada typ 7w8. Z kolei inna osoba posiadająca typ 8 z silnym wpływem typu 7, posiada typ 8w7. Zachowanie obydwu osób może być bardzo podobne, jednak posiadają one dwa różne motory swoich działań, które są określone przez ich typ główny.

Kolejny test który „zaatakował” moją osobowość z innej strony, jednak również trafnie! Więcej tutaj opisów dotyczących spraw związanych bezpośrednio z miłością czy stosunkiem do pracy, aniżeli bezpośredniego opisu osoby. Aczkolwiek test ten zajmuje drugie miejsce na mojej liście testów osobowści!

Opis: Typ – 2w3. Skrzydło trzy daje Dwójce dodatkową siłę do skutecznego rozstrzygania spraw. Gdy Dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, może być czarująca i dobra z natury. Szczerze stara się doprowadzić sprawy do końca, chętnie ofiarowuje pomoc w różnych projektach, zwłaszcza takich, które mogą pomóc innym. Dobrze sobie radzi w grupach i potrafi się dobrze komunikować z innymi ludźmi. Lubi gdy może się zająć wieloma sprawami i projektami na raz.

Ocena trafności: 70%

Test trzeci!

Test osobowości ID16

Test bardzo podobny do testu 16 Personalities. Minus jest taki że opisz osobowości jest krótszy. Plusem może być możliwość zakupienia ebooka z opisem naszej osobowości za 13 zł. Wiadomo że każdy by chciał wszystko najlepsze, ale jeśli ktoś jest bardzo ciekawy – może zapłacić taką kwotę. W pierwszym teście 16 Personalities, także jest taka możliwość, aczkolwiek wszystko jest po angielsku, a nie każdy czuje się z tym językiem swobodnie.

Opis: Motto życiowe: A gdyby spróbować zrobić to inaczej…

Pomysłowy, oryginalny i niezależny. Optymista. Energiczny i przedsiębiorczy. Człowiek czynu – lubi być w centrum wydarzeń i rozwiązywać „nierozwiązywalne problemy”. Ciekawy świata, skłonny do ryzyka i niecierpliwy. Wizjoner – otwarty na nowe idee i pomysły. Lubi nowe doświadczenia oraz eksperymenty. Dostrzega powiązania między jednostkowymi zdarzeniami i wybiega myślami w przyszłość.

Spontaniczny, komunikatywny i pewny siebie. Skłonny do przeceniania własnych możliwości. Ma problemy z doprowadzaniem spraw do końca.

Ocena trafności: 65%

Podsumowanie!

Moim zdaniem warto zrobić sobie każdy z tych testów. Porównać wyniki, zrobić wspólnie z bliską osobą. Może Wam to niesamowicie pomóc się wzajemnie zrozumieć. Oczywiście nic nie zastąpi rozmowy i wymiany zdań. Jednak te testy można wykorzystać jako użyteczne narzędzie do poznania samego siebie i bliskich nam osób, z którymi żyjemy i zależy nam na tym, aby lepiej je zrozumieć.

A Wam co wyszło? Może znaliście już któryś  z tych testów? A może w ogóle nie wierzycie w coś takiego? Dajcie znać co myślicie w komentarzach 🙂 Każdy komentarz wywoła uśmiech na mojej twarzy!

Zostaw komentarz :)